Firma Trane wprowadza Balance™, drugą generację systemów wielorurowych do wydajnego i równoczesnego chłodzenia i grzania

Funkcja równoczesnego chłodzenia i grzania przez jeden system spełnia potrzeby teatrów, biur, hoteli i szpitali, a jednocześnie pozwala osiągnąć cele dotyczące ochrony środowiska

Bruksela, 20 maja 2016 r. — Firma Trane, główny globalny dostawca rozwiązań i usług z zakresu komfortu wewnątrz pomieszczeń oraz marka Ingersoll Rand, wprowadza w Europie Trane Balance™, drugą generację innowacyjnych wielorurowych systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), zapewniających wydajne i równoczesne chłodzenie i grzanie.  

Strategia Unii Europejskiej dotycząca ogrzewania i chłodzenia stanowi: „połowa energii wytwarzanej w UE zużywana jest na potrzeby ogrzewania i chłodzenia, a znaczna część tej energii jest tracona” [1] i — jeśli chodzi o możliwości poprawy w tym zakresie — w centrum uwagi znajduje się branża budowlana w Europie. Wielorurowe systemy HVAC Trane Balance odzyskują energię poprzez odejście od układu osobnego kotła i agregatu chłodniczego na rzecz jednego, uproszczonego wielorurowego urządzenia, które równocześnie dostarcza wodę gorącą i lodową. System ten wykorzystuje ponownie energię odpadową lub energię odnawialną do dogrzewania obiektu, co czyni rozwiązanie bardziej przyjaznym środowisku, zmniejsza nakłady inwestycyjne, ogranicza zajmowane miejsce i pozwala obniżyć koszty eksploatacji.

„Najlepszym sposobem na oszczędzanie energii jest jej nieużywanie. Jeżeli jednak musimy jej użyć, kolejnym dobrym sposobem jest jej odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie” — mówi Ronald Herpst, lider rozwoju biznesu Trane Europa. „Konstrukcja systemów wielorurowych Trane zapewnia właścicielom budynków jednoczesne osiągnięcie komfortu i spełnienie celów dotyczących ochrony środowiska. Na technologii pełnego odzyskiwania energii korzystają wszyscy — nasi klienci, użytkownicy budynku oraz środowisko naturalne”.

System wielorurowy Trane Balance równoważy zapotrzebowanie i dostawy ciepła i chłodu w jednym prostym rozwiązaniu. System wielorurowy dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego poprzez znacznie niższe zużycie energii oraz zastosowanie mniejszej ilości fluorowanego czynnika chłodniczego.

„Nowoczesne budynki wielofunkcyjne, takie jak duże biurowce, szpitale lub hotele, charakteryzuje szereg złożonych potrzeb. Często w ciągu roku budynek wymaga równoczesnego chłodzenia i ogrzewania w różnych jego częściach” — mówi Louis Rompré, kierownik ds. portfolio Trane Europa. „Zapotrzebowanie na równoczesne ogrzewanie i chłodzenie ma coraz większe znaczenie dla zapewnienia komfortu w budynku, czemu towarzyszą również duże naciski na zmniejszanie śladu węglowego i oszczędzanie energii”.

Nowa oferta Trane Balance wprowadza kolejne usprawnienia i innowacyjne rozwiązania w układach wielorurowych, które już zapewniały wysoką sprawność i niską emisję dwutlenku węgla w różnych instalacjach uruchomionych niewiele ponad rok temu w całej Europie. W nowej ofercie zwiększono również zakres wydajności układów wielorurowych do mocy 780 kW w zakresie chłodzenia i 880 kW w zakresie grzania i są one oferowane w czterech różnych klasach sprawności, aby jak najlepiej dostosować się do potrzeb klienta.

W agregatach Trane Balance zastosowano innowacyjne rozwiązanie sprężarki śrubowej z regulacją prędkości, co zapewnia wyższą wydajność i sprawność energetyczną.

„Inwestycja polegająca na wprowadzeniu na rynek nowej oferty agregatów wielorurowych jest odpowiedzią na wyraźną akceptację tej technologii przez odbiorców w momencie jej zaistnienia” — dodaje Louis Rompré. „Dzięki Trane Balance posiadacze budynków mogą osiągnąć wyższe korzyści i zmniejszyć obciążenie dla środowiska poprzez zrównoważenie zapotrzebowania i dostaw ciepła i chłodu w jednym prostym układzie”.

Energia wewnątrz budynku rozprowadzana jest w systemie przez wodę, w układach alternatywnych natomiast jest ona rozprowadzana przez czynnik chłodniczy. Dlatego też w układach wielorurowych czynnik chłodniczy jest zawarty w samym agregacie, co powoduje skrócenie instalacji rurowej czynnika, zmniejszenie wsadu czynnika oraz ograniczenie potencjalnego ryzyka wycieku.

Wydajność agregatów jest sprawdzana i potwierdzana w najnowocześniejszym obiekcie badawczym Trane w Epinal we Francji, gdzie wszystkie agregaty uzyskują potwierdzenie zgodności z przepisami ekoprojektu. Ten główny ośrodek badawczy jest uprawniony do badania produktów HVAC zgodnie z najwyższymi standardami branżowymi, w tym na przykład normą europejską EN 14511 oraz standardowymi wymaganiami Eurovent.

# # #

Informacje o firmach Ingersoll Rand i Trane Firma Ingersoll Rand (NYSE: IR) podnosi jakość życia, tworząc komfortowe, zrównoważone i wydajne środowisko. Nasi pracownicy i nasza rodzina marek — w tym Club Car®, Ingersoll Rand®, Thermo King® oraz Trane® — wspólnie pracują nad poprawą komfortu i jakości powietrza w domach i budynkach, przewozu i zabezpieczenia żywności i produktów nietrwałych, ochrony domów i nieruchomości komercyjnych, a także zwiększania wydajności i efektywności produkcji. Prowadzimy wartą 13 miliardów dolarów działalność na skalę globalną, wspierając zrównoważony postęp i trwałość efektów. Rozwiązania firmy Trane pozwalają zapewnić optymalne warunki w pomieszczeniach i obejmują szeroką ofertę energooszczędnych instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, usług budowlanych i wykonawczych, części, wsparcia oraz zaawansowanej kontroli. Dodatkowe informacje są dostępne w witrynach internetowych www.ingersollrand.com lub trane.com.

 

 

 

 

[1] https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2016/EN/1-2016-51-EN-F1-1.PDF