Güç Faktörü Düzeltme

Enerji maaliyetlerinizi ve karbon izinizi azaltın

 

Güç faktörü chiller kurulumunuzu nasıl etkiler

Elektrik faturanız – gerçekler Elektrik şirketleri tesislerindeki tüketime göre müşterilerine iki tipte fatura keserler; Aktif Güç ve Reaktif Güç. kW cinsinden ölçülen aktif güç tamamen mekanik enerjiye çevrilebilen çalışma gücüdür. Reaktif Güç çalışmaları için kullanmak üzere elektrik motorları tarafından manyetik alan oluşturmak üzere çevrilen çalışma sağlamayan güçtür. Bu kVAr olarak ölçülür.

Güç Faktörü Nedir?

İki bileşenin  yani Aktif Güç ve Reaktif Gücün vektörel çarpımı Görünür Güç olarak adlandırılır ve kVA cinsinden ölçülür. Güç Faktörü (cos _) aktif gücün görünür güce oranıdır.

Örnek: 0,7 ortalama güç faktörü ile elektrik şebekesinden binanıza bağlanan 200 kVA değerinde bir yük, 200 x 0,7 = 140 kW Aktif Güç sağlayacaktır.

Düşük Güç Faktörü sizin için ne anlama gelmektedir?

Elektrik şirketleri, daha fazla akım üretmeleri ve sağlamaları gerektiği için düşük güç faktörüne sahip olan müşterilerine genelde ekonomik bir ceza uygularlar. Bu enerji maliyetlerini artırır.

Bu gerçeğe ek olarak düşük güç faktörü voltaj düşüşlerine neden olur ve elektrik sisteminin dağıtım kapasitesini azaltır. Örnek: Önceki örnekte eğer güç faktörü 0,7 değerinden 0,9 değerine yükseltilirse kullanılabilir güç 200 x 0,9 = 180kW'a yükselir, bu da bağlı olan aynı yük ile %28 artışa karşılık gelir.

Güç Faktörü nasıl iyileştirilir – Trane çözümü

Trane fabrikasında tasarlanan kapasitör paneli doğrudan chiller üzerine kurularak Güç Faktörü tam yükte 0,95 değerine yükseltilebilir. Her chiller için kısmi yük koşullarında bile chiller'in güç faktörünü 0,88'e kadar düzeltmek amacıyla bir kapasitör paneli tasarlanmıştır. Örnek: 0,7'den 0,95'e güç faktörü düzeltmesi reaktif gücü 2/3'üne kadar azaltır.

Trane fabrikası tarafından yetkilendirilen teknisyen tarafından devreye alınan bu basit ve hızlı kurulabilen çözüm mevcut dağıtım kapasitesini artırmak ve enerji maliyetlerini azaltmak amacıyla hemen sizin için çalışmaya başlar. Birçok durumda yatırım getirisi iki yıldan daha az olacaktır.

 

Lütfen bizimle iletişime geçiniz