Trane'den Konfor ve Proses Uygulaması için Soğutma İhtiyaçlarını Karşılamak Üzere 20 kW ile 14.000 kW Aralığında Beş Yeni Chiller

23 Temmuz 2014-Tesisat Market Dergisi

Bir Ingersoll Rand markası olan Trane Avrupa için chiller portföyünü büyük ölçüde genişletti. Trane, Avrupa’daki sağlık, eğitim, ticari amaçlı binalar, proses soğutma ve otel pazarlarının soğutma, verimlilik ve akustik ihtiyaçlarını karşılamak üzere 20 kW ile 14.000 kW kapasite aralığında beş yeni soğutulmuş su sistemi sunacak. Yeni sistemler şu şekildedir:

Trane RTHDevo

Vidalı kompresörlü su soğutmalı sıvı chiller’lar

Yeni RTHDevo, bağlantıyı koruyarak çevrimiçi kalmayı sağlayan gelişmiş dijitalTracer™UC800 kontrol cihazına sahiptir. Bu sistemde, çeşitli koşullara yanıt veren ve verimli çalışmayı sürdüren uyarlanır kontrol algoritmaları ve patentli kontrol stratejileri bulunur. Bu sistem sağlık tesislerindeki uygulamalar ve hassas endüstriyel bir prosesteki konfor soğutma veya hassas sıcaklık kontrolü için ideal olan, 500 kW-1500 kW soğutma kapasitelerinde sunulur. Yeni RTHDevo yüksek enerji verimliliğine sahiptir. 1300 kW soğutma yükünde, bu sistem diğer chiller’lara göre yüzde 34 daha fazla enerji verimliliği sunar (simülasyon Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirilmiştir).

Trane Sintesis

Vidalı kompresörlü hava soğutmalı sıvı chiller’lar 300 kW ile 1500 kW

Trane Sintesis hava soğutmalı chiller her konfor ve proses soğutma uygulaması için uygun olup; oteller, ticari binalar, okullar ve sağlık tesisleri dahil olmak üzere, dünya genelindeki tüm pazar segmentlerinde, tüm yıl boyunca soğutma sağlamak üzere tasarlanmıştır. 11 verimlilik/akustik kombinasyonu ile, Sintesis proses soğutma için en kritik müşteri ihtiyaçlarına yanıt veren bir performans sunar. Trane Sintesis’in tasarımı düşük ağırlık, gelişmiş verimlilik/taban alanı oranı ve güvenilirlik sağlayan ürün yenilikleri sunar: Mikro kanallı kondenser serpantini, Trane patentli taşmalı evaporatörü, yeni EC fanları ve fan difüzörleri. Sintesis’te sezgisel gezinme ve kapsamlı bağlanılabilirlik için TD7 arabirimine ve 7” renkli dokunmatik ekrana sahip Tracer™ UC800 kontrol cihazı bulunur. Bu akıllı, gelişmiş kontroller işletim verimliliğine katkıda bulunarak veri trendi belirleme, net alarm günlüğü, uzaktan izleme, veri toplama, analiz ve öneri sunar. Ayrıca, serbest soğutma uygulamaları için kontrol ayarı kolayca bir kuru soğutucuya bağlanabilir ve yoğun soğutma talebi sırasında buz takviyeli soğutma için “buz yapım” özelliği sunar.

Trane Series E™ CenTraVac

Su soğutmalı santrifüjlü chiller, 2600 kW ile 14.000 kW

Series E CenTraVac chiller, bölgesel soğutma dahil olmak üzere, büyük ticari binaların konfor soğutması gibi uygulamalar için büyük kapasiteli bir chiller’dır. Bu tonajdaki bir sonraki en iyi chiller’a göre yüzde 10 daha fazla enerji verimliliğine sahiptir.Trane Series E, düşük küresel ısınma potansiyelli (GWP) olefin (HFO) soğutucu akışkan kullanan büyük kapasiteli bir chiller’dır ve doğrudan tahrikli, çok kademeli, yarı hermetik, düşük basınçlı tasarım teknolojisi teşkil eder. Yakın zamanda Air-Conditioning, Heating and Refrigeration Institute (AHRI) Sertifikasını almıştır. Series E CenTraVac yüksek sürdürülebilirlik sağlayan ısı pompası, ısı geri kazanımı ve serbest soğutma uygulamalarına olanak sağlar. Ayrıca, bu ünite yoğun soğutma talebi sırasında buz takviyeli soğutma için “buz yapım” özelliği sunar.

Trane Conquest

20 kW ile 165 kW kapasitede hava soğutmalı spiral ısı pompaları ve chiller’lar

Trane Conquest küçük kapasiteli chiller'lar gürültüye karşı en hassas uygulamalarda dahi en sessiz sistemler arasında olacak şekilde tasarlanmış olup, değişen bina veya uygulama yüklerinde ve kapasite modülasyonlarında enerji tüketimini optimize eder. Yalnızca soğutma ve ters çalışabilir ısı pompası sürümlerinde bulunan bu üniteler yüksek seviyede çok yönlülük sunar. Ünite izleme, LCD ekranlı yeni Trane hafif ticari kontrol cihazı aracılığıyla 15 ayrı dilde sunulur. İsteğe bağlı 7 inç dokunmatik ekran daha gelişmiş kontrol özellikleri sunarak, veri trendi belirleme, net alarm günlüğü ve uzaktan izleme sayesinde sezgisel dolaşıma izin verir. 

Trane Stealth™

Hava soğutmalı chiller, 500 kW ile 1050 kW

Trane Stealth chiller’lar kısmi yük ve tam yük verimliliklerinde sektörünün önde gelen kombinasyonlarını sağlar; ayrıca ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sektöründe hava soğutmalı bir chiller için en düşük gürültü seviyesini sunar. Stealth chiller’ın performansının merkezinde doğrudan tahrikli ve özel hızlı vidalı kompresör, sabit mıknatıslı motorlar ve Trane Adaptive Frekans™ Sürücüsünün entegrasyonu olan AdaptiSpeed™ teknolojisi bulunur. Bu chiller’ın yenilikçi kompresör tasarımı tam yükte veya kısmi yükte, tüm çalışma koşullarında verimlilik sunar. Sessiz çalışma, özellikle eğitim enstitülerinde ve veri merkezlerinde, hem yeni inşa edilen hem de mevcut binalarda özel uygulama ihtiyaçlarını karşılamak için tüm Stealth hava soğutmalı chiller’larda sunulan bir özelliktir. Tracer™ UC800, Stealth chiller’ın ardındaki zekayı temsil eder ve chiller soğutma grubunun verimli çalışmayı sürdürmesi için çeşitli koşullara yanıt veren uyarlanır kontrol algoritmaları sunar.