İklimlendirme Uzmanı Trane’den Profesyonel Chiller Kiralama Hizmetleri

Mayıs 2016-Rent Dergisi

La Crosse/Amerika’da 1913 yılında kurulmuş köklü bir firma olan Trane, 1950’li yıllardan 1994’e kadar Türkiye’de farklı distribütör kanalları vasıtasıyla faaliyet gösterdikten sonra 1994’te Türkiye ofisini kurdu.

Trane, Türkiye’ye kendi ofisini açan ilk yabancı firmalardan biri olarak dikkat çekiyor. 2008 itibariyle bir Ingersoll Rand markası olan Trane, birçok alanda hizmet veren küresel bir grup firmasından biri olarak 97 ülkede 55 bine yakın çalışanıyla iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteriyor. Trane, geçici veya beklenmedik iklimlendirme ihtiyaçlarında en uygun chilleri tespit edip farklı sektörlere geniş alternatifler sunarak kiralama hizmetleri veriyor.

Hizmet sektöründe 10 yıldır Pazarlama ve Satış Müdürlüğü görevinde bulunan ve 2015 yılında Trane ailesine katılan Kiralama Müdürü Gülçin Kara ile bir araya gelerek Trane’in Türkiye’deki kiralama organizasyonu ve sektöründe farklı kılan yönlerini konuş

Trane’in Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

ABD’de 900’den fazla patentli ürüne sahip bir dünya lideri olan Trane’de yeni geliştirilen departmanların haricinde ekipman satış ve servis olmak üzere 2 departman bulunuyor. İklimlendirme sektöründeki chiller cihazları, çok hassas ve özellikli cihazlardır. O yüzden satış operasyonlarının yanı sıra servis konusu da çok önemli. Trane’in bu konudaki en önemli özelliği, kendi bünyesindeki eğitimli servis mühendisleriyle hizmet vermesidir.

Trane Türkiye organizasyonu 50’den fazla çalışanı ile hizmet vermektedir. Trane, Türkiye’de Marmara, Ankara ve Hazar olarak üç ayrı bölgede satış ve servis hizmeti vermektedir. Bu sayı her geçen gün de artıyor çünkü farklı departmanlar doğuyor.

CCTK departmanımız bu sektöre öncülük eden ve fark yaratan departmanlardan bir tanesidir. Bu departmanımızda sektörün deneyimli teknik adamları yer almaktadır. Yaptıkları projeler tesisatın verimliliğini artırmak ve firmaların projelerinde tasarruf sağlamasını garanti etmektedir.

Neden bir chiller kiralanmalı?

HVAC sektöründe kiralama hizmeti yoktu. Türkiye’de Trane 2014 yılında acil ihtiyaçlar sebebiyle kiralama hizmetlerine başlayarak

sektördeki hizmet farklılıklarından bir tanesini daha ön plana çıkardı. Akabinde mevcut satış ve servis ağımız ile Trane markasının bilinirliğiyle kiralama talepleri arttı. Operasyonel kiralamanın önemi ülkemizde artık fark edilmeye başlandı.Günümüzde birçok materyalin kiralanabilir olduğunu görüyoruz.

Neden chiller kiralanır sorusuna geldiğimizde ise aslında birçok sebebi bulunuyor. Acil bir ihtiyacınız olabilir, cihazınız arıza yapmış olabilir ve tadilat süresince kiralayabilirsiniz.Satın aldığınız cihazınızın teslim edilene kadar kiralayabilir,yatırım yapacak paranız kısıtlı olabilir, o parayı en verimli ve planlı şekilde kullanmanız gerekebilir. Kapasite artırımınız olabilir, belli üretim süreleriniz boyunca anlaşma yapabilirsiniz.Taşındığınız ya da yaşadığınız bina ve ofisiniz kiralık olabilir,bunun için kirada oturduğunuz bir binaya demirbaş yatırımı yapmak istemeyebilirsiniz. Onun haricinde bir proses işletmeniz vardır ve belli periyotlarda üretim yapıyorsunuzdur. Dönemsel ihtiyaçlarınız olabilir.Hava sıcaklıklarından dolayı mevsimsel ihtiyaçlarınız olabilir. Bunların hepsi için bir soğutucu cihaz, chiller kiralayabilirsiniz.

“Bu hizmet modelini sektörde sunan başka bir firma yok"

Trane’in kiralamada fark yaratan unsurları neler?

Kiralama hizmetimizin talep görmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi, cihazın kiralama süresi boyunca her türlü bakım, onarım, parça değişimi dâhil hizmet garantisini veriyor olmamız. Trane’den bir chiller kiralandığında bu cihazla ilgili müşterinin kafasında hiçbir soru işareti kalmıyor. Bu hizmet modelini sektörde sunan başka bir firma yok. Ayrıca sektörde faaliyet gösteren çoğu firma, ikinci el ve birçok parçası değişmiş, kurulumu ve çalışma garantisi sunamadıkları bir cihaz kiralama modeliyle karşınıza çıkabiliyorlar. Tüm bu sebeplerden dolayı müşterilerimiz ya da müşteri adaylarımız Trane’i tercih ediyor.

Sermayeyi çeşitli işlere böldüğünüz takdirde avantaj kaybediyorsnuz. En verimli şeklide ana işinize yatırım yapmalısınız. Kiralama hizmeti, kendi işinize yatırım yapma imkânı sunuyor ve gerçek işinize odaklanabiliyorsunuz. Ayrıca cihazların bakımıyla, kullanım eğitimi ve ikinci el değeri ile uğraşmıyorsunuz. Kiralama hizmetinin ayrıca muhasebe açısından birtakım avantajları vardır. Kiralama yaptığınızda fiili harcamanızla muhasebedeki gider yapınızı birbirine eşleştirmiş oluyorsunuz fakat satınalma yaptığınız zamanlar bunlar çoğunlukla eş gitmiyor. Kiralama hizmeti ile her şey dahil konsalide fatura ve direkt giderleşme olanağınız oluyor.

Hızlı hizmet sunumu, yıl içinde oluşabilecek sürpriz tamir, parça değişimi ve bakım bütçelerini ortadan kaldırmak, tercih edilen zaman için hizmet almak, eski cihazları yerine tercih edilecek son teknoloji ile üretilmiş cihazlar ile enerji verimliliğini sağlamak ve sağlanan verimlilik ile kira bedellerini ödemek sunulan hizmetin tercih edilmesini sağlamaktadır.

“3 farklı kiralama modelimizi ‘Müşterilerimiz’ ile belirliyoruz”

Kiralama modelleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

3 tip kiralama modelimiz var. Bunlardan biri acil ihtiyaçlar için 17 kilovattan 1.000 ve üstü istenilen kilovata kadar özelliğe sahip cihazlarla sunduğumuz kiralama modeli, bir diğeri 10 yıla kadar sunduğumuz orta ve uzun vadeli kiralama modeli. Son olarak ise kirala ve satın al opsiyonlu kiralama modelini sayabiliriz. Müşterilerimiz istedikleri yıllarda belirtecekleri aylar için cihaz rezervasyonu yaptırabilirler.

Nasıl bir chiller parkınız var?

2014 yılında 3 adet cihazla kiralama hizmeti yapmaya başladık. Şu anda filomuzda 18 bin BTU ile 1.000 kilowat ve üzeri arasında değişen kapaiteye sahip 30 adet cihazımız bulunuyor.

Türkiye’nin önemli inşaat ve yatırım projeleri, sağlık sektöründe acil öneme sahip birçok projelerde Trane imzası

Kiralama hizmeti verdiğiniz örnek projeler neler?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün beton ayaklarının soğutulması için Anadoluve Avrupa yakasında 2 cihazımız faaliyet gösterdi. Bir diğer önemli proje ise Kızılay Kan Merkezi’ydi. Mevcut cihazları arıza yaptığında 1 aydan önce tamir edilemeyeceği bildirildi. Kanların da belli bir soğuklukta tutulması gerekiyordu. Bu konuda bize ulaştılar. Biz de rekor bir süreyle 12 saat içerisinde bir chiller tedarik ettik ve çalıştırdık. Bunların dışında banka, AVM, hastane, soğuk hava depoları, kimya ve plastik fabrikaları, üretim yapan birçok tesiste özel tasarlanan Trane kiralık cihazlarını görmek mümkün.

Trane’den bir chiller kiralamak için size nasıl ulaşabilirler?

http://www.trane-chiller-rental.eu/tr/ web adresinden, 444 39 54 nolu çağrı merkezinden ve info.tr@trane.com mail adresinden müşterilerimiz bize ulaşabilirler. 

Trane, Türkiye yatırımlarına devam edecek mi?

Her sene yükselen bir hedef grafiğimiz bulunuyor. Geçen seneki rakamlarımızla bu seneki rakamlarımız arasında yüzde 400’lük bir büyüme var. Büyüme hızımızı önümüzdeki 5 yıl net bir şekilde öngörebiliyoruz. Yatırımlarımız da devam edecek. Sektörde yarışacağımız bir rakibimiz yok, sunulan hizmetin altyapısı ve organizasyonu çok büyük ve maliyetli. Bu anlamda Ingersoll Rand Trane kiralama hizmetine çok önem veriyor ve ciddi destek sağlıyor. Trane, 20 ülkede kiralama yapıyor. Şuan 1.200 adet chillerimiz kiralama hizmetinde. Türkiye olarak 7’nci sıradayız. Hedefimiz, bu sene için ilk 5’e girmek. Trane ailesi olarak sahip olduğumuz yenilikçi hizmet anlayışına duyduğumuz inancı hiç kaybetmeyerek sektörümüzde müşterilerimize her anlamda farklı çözümler sunmaya devam edeceğiz.

 

file