Trane, Ar-Ge faaliyetleri için 500 milyon Dolar yatırım yapmayı hedefliyor

04.08.2015-Tesisat Market Dergisi

Trane Türkiye Lideri Faruk Uçur:

Dünyada 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren Trane, HVAC çözümleri konusunda dünya liderleri arasında yer alıyor.  Trane Türkiye Lideri Faruk Uçur, Trane’in ‘iklim taahhüdü’ çerçevesinde üç önemli unsura odaklandığına dikkat çekiyor. Uçur, bu kapsamda 2020'ye kadar ürün portföyünün doğrudan sera gazı (GHG) salınımının % 50 oranında düşürülmesinin, ilgili ar-ge faaliyetlerine 500 milyon Dolar yatırım yapılmasının, 2020'ye kadar Ingersoll Rand tesisleri ve otomotiv filosunun sera gazı ayak izlerinin % 35 oranında düşürülmesinin hedeflendiğini söylüyor.

29 fabrika, 29.000 çalışan…

Trane 1885 yılında James Trane tarafından La Crosse, WI, A.B.D.’de kurulmuştur. 2008 yılı itibari ile bir Ingersoll Rand firması olan Trane 100’den fazla ülkede 400 satış ve servis ofisi ile faaliyet gösteren, 29 fabrika ve 29.000 çalışandan oluşan global bir markadır. Trane, soğutma- iklimlendirme sistemleri ve çözümleri konusunda dünya lideridir ve 50 yılı aşkın süredir ürünleriyle Türkiye HVAC pazarına hizmet vermektedir. Mühendislik ürünü ofis ve konut binalarında hava konforunu kontrol ediyor, endüstriyel kuruluşlardaki üretimin devamlılığını ve verimini sağlıyoruz. Bununla birlikte, çevre teknolojisi ve enerji korunumundaki uzmanlığımızı kullanarak tüm dünyada enerji tasarrufuna katkı sağlıyoruz. Çevre ve taze hava konusundaki duyarlılığımız; yönettiğimiz binalardaki yaşayanların yaşam konforlarını temel alarak, bu binaların minimum enerji maliyetleri ile maksimum konforu yakalamasından, minimum atık enerji sağlanmasının kontrolüne kadar tüm detayları içerir. 2007 yılında “Clinton Climate Initiative” üyeliğine seçilerek greenhouse gaz emisyonlarını azaltmada öncülük yapan Trane bünyesinde 700’den fazla LEED Onaylı Profesyonel yer alıyor. Uzun yıllardır dünyanın lider su soğutma grubu üreticilerinden biri olan Trane; Ticari binalar, konutlar ve endüstrideki öncülüğünün yani sıra bugün projeye özel, müşterinin ihtiyacına göre tasarlanan kompakt sistemler de sunabilmektedir. Trane bünyesinde komple iklimlendirme sistem çözümleri, HVAC ekipmanları, otomasyon çözümleri, yedek parça ve servis hizmetleri, soğutma grubu kiralama hizmetleri ve müteahhitlik hizmetleri yer almaktadır. Trane, hava konforu ve üretim sisteminin çevrimi süresince müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı görev edinmiştir. Trane operasyon maliyetlerini düşürmek ve verimi yükseltmek için; fabrika/yapı sahipleriyle, son kullanıcılarla, müteahhitlerle ve tasarımcılarla işbirliği yapmaktadır. Bu konudaki önceliklerimiz; enerji tüketiminin yönetimi, konfor ve iç mekan hava kalitesinin yükseltilmesi, sürdürülebilir güvenilirliği sağlamak, sağlık, güvenlik ve çevre sorunlarına çözümler bulmak, bakım masraflarının kontrolü, tasarım ve kurulum sırasında zaman ve maliyetten tasarruf ve kolaylık sağlamaktır. Trane Türkiye, tecrübeli ve nitelikli bir satış, servis, lojistik ve kontrol ekibine sahiptir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Adana, Antalya, Azerbaycan ve Türkmenistan’daki ekiplerimiz ile tüm Türkiye ve Hazar Bölgesinde hizmet vermeye devam ediyoruz.

Sürdürülebilirliğin önemi, hem işletmeler hem de müşteriler için, ciddi oranda arttı

Trane'de taahhüdümüz her zaman doğru soğutucu akışkanı, doğru üründe, doğru zamanda sunarak, çözümlerimizin tüm yasal koşullara uygun olmasını sağlamaktır. Müşterilerimiz için yeni nesil soğutucu akışkan seçimi yelpazemizi genişletirken, verimlilik ve kullanım güvenliğini sürdürme ya da artırma arasındaki dengeyi muhafaza edeceğiz. Bazı HFO'lar ya da HFO/HFC soğutucu akışkan karışımları enerji verimliliğini sürdürmemizi ya da artırmamızı sağlar. Bazı yeni nesil düşük GWP'li soğutucu akışkanlar, başkalarının sağlayamayacağı şekilde, müşterilerimize istedikleri değerleri sunmanın yanı sıra çevresel avantaj da sağlar.

Trane olarak geçtiğimiz 18 ayda, performans, verimlilik ve sürdürülebilirliğe güçlü şekilde odaklanan teknolojilere sahip, bazıları yeni nesil düşük küresel ısınma potansiyeli (GWP) olan soğutucu akışkan seçimlerine sahip altı yeni soğutma grubunu tanıttığımızda yeni ürünlerin kusursuz bir hızla devam eden gelişimlerini deneyimledik. Bu durum, özellikle önemli teknolojik gelişimle birlikte soğutucu akışkanlara ilişkin tesir mevzuatı ve enerji verimliliğinin artan bir role sahip olduğu Avrupa'da piyasa gerçeğini yansıtmaktadır. Sürdürülebilirliğin önemi, hem işletmeler hem de müşteriler için, ciddi oranda artmıştır. Ingersoll Rand ve Trane, buna yanıt verdi ve Eylül 2014'te, enerji verimliliğini büyük ölçüde artırmak ve operasyonlarımız ile ürün portföyümüzün çevre üzerindeki etkisini azaltmak için bir yol haritası olan geniş kapsamlı bir iklim taahhüdü açıkladı. Bu iklim taahhüdü üç unsura odaklanıyor: Birincisi; yeni nesil, düşük GWP'li soğutucu akışkanlara sahip yeni ürünlerin tanıtılması ve enerji verimliliği seviyelerinin artırılmasıyla 2020'ye kadar portföyümüzün doğrudan sera gazı (GHG) salınımının % 50 oranında düşürülmesidir. İkincisi; bu alanda ürünle ilgili araştırma ve geliştirmelere 500 milyon Dolar yatırım yapmak ve daha fazla sürdürülebilir teknolojilerin kullanılmasını teşvik eden ve hızlandıran yönde politika geliştirilmesinde liderlik üstlenmektir. Üçüncüsü ise 2020'ye kadar Ingersoll Rand tesisleri ve otomotiv filosunun sera gazı ayak izlerini % 35 oranında düşürmektir. Ingersoll Rand bu amaçla, yeni nesil, düşük GWP'li soğutucu akışkanlar ve yüksek verimli çalışma ile çevre üzerindeki etkileri daha düşük ürünleri desteklemek üzere yeni EcoWise™ portföyünü oluşturdu. Bunu, Ecowise ürün portföyümüzdeki ilk iki Trane çözümüyle başardık: Series E™ CenTraVac santrifüjlü soğutma grubu ve Trane Sintesis™ hava soğutmalı vidalı soğutma grubu. Honeywell Solstice™ zd (R-1233zd(E)) kullanılan Trane Series E™ CenTraVac, mevcut CenTraVac soğutma gruplarının dayandırıldığı düşük basınç teknolojisinin benzerini kullanmamızı sağlıyor. Bu ürün, patentli verimlilik seviyeleriyle günümüz pazarında kendisinden sonraki en iyi santrifüjlü soğutma grubuna göre yüzde 10'a varan verimlilik avantajı sağlayarak sektör liderliğimizi sürdürüyor. 

Sintesis soğutma grubu yelpazemizde Trane, soğutucu akışkan geçişi yapmak istediklerinde müşterilere seçim sunuyor: R-134a, bu ürün için, 2014'te sunulan RTAF boyutlarında kullanılan ile aynı olan standart soğutucu akışkan seçeneğidir.

Sintesis soğutma grubu ise, aşağıdaki özelliklere sahip yeni nesil, düşük GWP'li soğutucu akışkan DuPont™ Opteon® XP10 (R-513A) kullanacak şekilde tasarlanmıştır:

- R-134a'nın GWP oranının yarısından daha az, örneğin R-134a'ya göre yüzde 55'den daha düşük.

- ANSI/ASHRAE Standardı 34'e göre A1 sınıfı soğutucu akışkan, örneğin alev almayan ve toksik olmayan.

- Sabit ve değişken hızlı verimlilik sunumlarının tamamında kullanılabilir.

Kısacası, müşteriye sunabileceğimiz değere bakarken, soğutucu akışkan seçiminin tüm yönlerini düşünmemiz gerekmektedir.  Bu geçiş sırasında portföyümüzdeki seçenekleri sunmayı planlıyoruz. Bu, bizim için bir başlangıç ama iyi bir başlangıç…

CO2 kesinlikle düşük GWP'li soğutucu akışkan alternatifidir

Soğutucu akışkan seçiminde dikkate aldığımız genel ölçütler konusunda taviz vermeyen bir yapıya sahibiz. Amacımız enerji verimliliğini sürdürmek ya da artırmak, sıvının doğrudan GWP'sinde büyük oranda düşüş sağlamak, çalışırken ünitenin güvenliğini sürdürmek ya da artırmak ve soğutucu akışkan salınımlarını en aza indirmektir. CO2 kesinlikle düşük GWP'li soğutucu akışkan alternatifidir.  Bununla birlikte; ısıtma, havalandırma ve klima uygulamalarının enerji verimliliği, toplamda küresel ısınma üzerinde daha kötü etki yaratacak şekilde çok ama çok düşüktür. Amonyak konusunda ise yüksek yanıcılığı nedeniyle güvenlik ve özel ünite tasarım sorunlarını ortaya çıkmaktadır. Bu unsurlar da bunları aradığımız çözümler olmaktan çıkarır.