Trane'den HVAC Sistemleri için Yeni Program: 'Trane Extended Start'

11 Ağustos 2011-Tesisat Market Dergisi

Ingersoll Rand'ın bir markası ve iç mekan konfor sistemlerinde ve çözümlerinde global bir tedarikçi olan Trane, HVAC performansının devam ettirilmesinde ve sistem ömrünün uzatılmasında Trane Extended Start adıverilen yepyeni bir servis programı ile bina sahiplerine ve tesis yöneticilerine yardımcı oluyor. Bir sistem ömrünün erken dönemlerinde meydana gelen çoğu HVAC arızaları ilk yıl problemleridir veya ilk yılda meydana gelen problemlerden kaynaklanmaktadır. Trane Extended Start'ın HVAC sistemlerini hemen kurulum sonrasında proaktif olarak optimize etmesinin sebebi de budur. Program özellikle sorunsuz çalışma, maksimum performans ve enerji verimliliği konularına odaklanmaktadır. Buradaki hedef, ilk çalışma yılında sisteme yerleşen verimsizlikleri veya aksaklıklarıminimize ederek uzun süreli maksimum performans elde etmektir.

Trane Extended Start, kurulumun ve başlatmanın geçerli kılınması, kritik parametrelerin izlenmesi ve sistem ayarlarının yapılması için beş zorunlu ve üç opsiyonel servisi içermektedir.

Zorunlu servisler:

 

Kurulum sonrası kontrol, sahadaki HVAC sistemi performansının üreticinin teknik özelliklerini karşılayıp karşılamadığını doğrular. Değerlendirme raporu ise ilerleyen yıllarda performansta meydana gelen değişimleri takip etmek için yeni sistemlerin çalışma özelliklerinin analiz edilmesini sağlar. Sağlık muayenesi kontrolü ile potansiyel arızalar belirlenir, ünite kontrol ayarlarıyapılır ve çalışmada oluşan sapmalar düzeltilir. Chiller yağı analizi ise gelecekte arızalara ve arıza sürelerine neden olabilecek sapmaları ortaya çıkarır. Filtre değişimleri akışı en üst seviyeye çıkarır ve sistemin verimli birşekilde çalışmasını sağlar.

Opsiyonel servisler:

 

Titreşim analizi ile şaftın yanlış hizalanması, yatak arızaları ve motor problemleri gibi ileride ortaya çıkabilecek arızaları belirlemek için temel bir titreşim imzası oluşturulur. Bağlan özelliği ise kritik alarmların uzaktan izlenmesi, iletişim bağlantısının doğrulanması ve kritik alarm faaliyet kayıtlarının otomatik hale getirilmesini sağlar. Yerinde operatör eğitimi yetkili bir teknisyen tarafından verilmekte olup, HVAC operatörlerinin en iyi işletim ve bakım uygulamalarını öğrenmelerini sağlar. Söz konusu eğitim HVAC güvenliğini, güvenilirliğini ve verimliliğini artırır.