Trane'den Adyabatik Soğutma

13 Ekim 2011-Tesisat Market Dergisi

Tasarım parametreleri dışında işleyen soğutma sistemleri genellikle yüksek arıza riski, yüksek enerji maliyetleri ve düşük operasyonel verimliliği beraberinde getirmektedir. Global iç mekan konfor sistemleri ve çözümleri sağlayıcısı ve Ingersoll Rand'ın bir markası olan Trane şimdi bina sahiplerinin ve tesis yöneticilerinin optimum işletim performansı ve enerji tasarrufu değerleri elde edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla Adyabatik Soğutma?yı sunmaktadır.

Trane Adyabatik Soğutma, serpantine giren havanın sıcaklığını düşürerekısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemi güvenilirliğini ve verimliliğini daha iyi hale getirmektedir. Adyabatik soğutma ile kondenser giriş havasısıcaklığında 20 °C'ye kadar soğutma etkisi yaratılabilmektedir. Sadece 10°C'lik sıcaklık düşmesi enerji tüketiminde ortalama % 13'lük bir azalma meydana getirmektedir; bu da anında maliyet tasarrufu ve çevresel faydalar sunmaktadır.

Adyabatik Soğutma konsepti, serpantinlerin önündeki büyük bir gözde bulunan suyu aralıklı olarak buharlaştırarak suyun soğutma özelliklerini kullanmaktadır ve bu esnada suyun fiilen serpantine ulaşmasınıengellemektedir. Sonuç olarak sıcaklık, kondensere ulaşmadan önce düşmektedir.

Adyabatik Soğutma, HVAC verimliliğine doğrudan katkıda bulunmaktadır ve en yoğun sezonda bile sistemin tam yükü kaldırabilmesine yardımcıolmaktadır. Sistem dış ortam koşulları her ne olursa olsun her daim tam kapasite ile çalışırken binada yaşayanların konforu da yükselmektedir.

Adyabatik Soğutmanın uygulanması düşük gaz çıkış sıcaklığı ile birlikte düşük yağ ve motor sargısı sıcaklığını temin etmektedir. Söz konusu etkenler kompresöre ve genel sistem güvenilirliğine katkıda bulunmaktadır.

Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika'daki Trane Ticari işletmeler servis ve parça yöneticisi Jose Laloggia bu hususta ?Trane Adyabatik Soğutma bir tesisin maksimum verimliliğe, güvenilirliğe ve konfora erişmesine engel olan işletim zorlukları ile başa çıkmalarında müşterilere yardımcı olmaktadır. Adyabatik Soğutma esnek olmak, kolaylıkla monte edilmek ve son derece sınırlı bakım gereklilikleri ile ekonomik olmak, böylelikle de HVAC sistemi performansının optimum seviyelere ulaşmasını sağlamak üzere tasarlandı? ifadelerini kullanıyor.

Adyabatik Soğutma, elverişsiz koşullarda çalışan sistemler ile bina sahiplerine ve tesis müdürlerine enerji yükünü hafifletme konusunda büyük destek sağlar. Örnekler arasında yüksek ortam sıcaklıkları, sıkça yaşanan kum veya toz fırtınaları ya da sınırlı güç kaynağı yer almaktadır. Ünitelerin montajı sırasında üniteler arasında gereğinden az boşluk bırakılmasınedeniyle hava sirkülasyonunda sıkıntı çeken uygulamalarda bundan istifade edecektir. Diğer uygulamalara, ortam hava sıcaklıklarını sınırlayan yüksek basınçlı R404a soğutucu akışkan ile retrofit işlemine tabi tutulmuşsistemler dahildir.

Özel ağ yapısına sahip kullanılan perde, serpantinlere gölgeleme yapar ve güneş radyasyonu etkisini ortadan kaldırır. Aynı zamanda serpantinleri koruyan kendi kendini temizleyen bir filtre olarak da hareket eder. Dilimli göz tasarımı Adyabatik Soğutma?nın mini-split'lerden soğutulmuş su sistemlerine kadar çok geniş yelpazedeki HVAC sistemlerine monte edilmesine imkan tanımaktadır.

Su püskürtme sistemi normal ana basınçlar ile çalışmaktadır; bir su pompasına veya su arıtmasına gerek duyulmamaktadır. Özel bir kontrol cihazı minimum su tüketimini temin etmektedir.

Trane Adyabatik Soğutma, verimliliği, güvenilirliği ve sahiplik maliyetini iyileştirmek amacıyla HVAC ürünleri ve sistemleri için öngörücü ve önleyici bakım, yönetim, izleme, onarım, retrofit, optimizasyon, yenileme ve geliştirme servisleri sunan Trane Care? özelleştirilmiş servis çözümlerinin bir parçasıdır.