Trane, Avrupa HVAC Araştırma ve Geliştirme Test Tesisinin Açılışını Duyurdu

18 Eylül 2015-Termodinamik Dergisi

TRANE Avrupa HVAC Araştırma ve Geliştirme Test Tesisi

İç mekan konforu ve proses çözümleri ve hizmetleri alanlarında sektör lideri bir Ingersoll Rand markası olan Trane, Epinal, Fransa'daki üretim ve tasarım merkezinde bulunan gelişmiş test tesisini duyurdu. Tesis, ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) ekipmanlarının hizmet verdikleri süre boyunca karşılaşılan tüm çalışma koşullarının simülasyonunun yapılmasını sağlayacak olan bir yeni ürün geliştirme onay merkezi işlevi görecektir. Trane Avrupa portföy yöneticisi Louis Rompre konu hakkında şunları söylüyor: "Trane son 12 aydır hava soğutmalı ve su soğutmalı soğutma grubu portföylerine sunduğu pek çok yeni ürünle sektörün geri kalanının bir adım önünde yeniliklere imza atıyor. Müşterilerimiz, daha önce olmadığı kadar fazla yapılandırma, katman ve seçenek talep ediyor. Bu tesis, endüstrinin en üst seviyesinde kanıtlanmış performansa sahip ürünlerin geliştirilmesini sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olacaktır." Normal olarak, müşteriler standart test merkezlerinde gerçekleştirilen yeni ürün yeterlilik değerlendirmelerine güvenirler. Ancak bu çalışma koşullarının yeniden oluşturulmasını engelleyen teknik zorluklar nedeniyle bu testler genellikle sonuçları düzgün bir şekilde doğrulamazlar. Yeni Trane test tesisi sayesinde müşteriler, HVAC çözümlerinin özelleştirilmiş koşullar altında belirli uygulamalarda nasıl performans sergilediğini tespit eden testlere tanıklık edebilirler.

Epinal'deki test merkezi, Trane'nin büyük kapasiteli soğutma grupları ve çok borulu ünitelerin de dahil olduğu kapsamlı ekipman portföyünün performansını doğrulamasına olanak tanır. Kontrollü ortam koşulları -25°C ila 60°C arasında değişmekte ve incelenmekte olan ekipmanın etrafında kusursuz bir hava dağıtımı sağlanmaktadır. Tesis, dışarıdaki hava koşullarından etkilenmeyen bağımsız bir ortamda bu koşulları yeniden oluşturabilmektedir. Bu, HVAC endüstrisinde benzeri olmayan bir özelliktir.

Epinal'deki Trane tesisinde gerçekleştirilen testler, soğutma grubunun müşterinin belirttiği koşullar altındaki asıl performansının, ürün seçimi sırasında oluşturulan modelleme tahminleriyle örtüştüğünü gösterecektir. Tesisin Fransız üretim işlemleri dahilindeki konumu, Avrupa'da yeni soğutma grubu platformlarının geliştirilme sürecini daha da güçlendirmektedir.

Aşağıdakiler, güçlü ve hızlı bir yeterlilik değerlendirme planı yapılmasını sağlamaktadır:

- Çok farklı çalışma koşullarının simülasyonunun gerçekleştirilmesini sağlayan gelişmiş ortam sıcaklığı ve nem kontrolüne sahip 5000 m3'lük iklim odası:

  • Hava tarafı: -25°C/+60°C %10-90  bağıl nem (BN)
  • Su tarafı: -12°C/+65°C

- EN 14511 ve Eurovent standardı gereklilikleri dahilinde stabil ve homojen test koşulları sağlayacak hızlı ve doğru kontrol sistemi

- 200 ila 1700 kW arasındaki çok borulu sistemler, hava ve su soğutmalı soğutma grupları ve 200 ila 1000 kW arasındaki ısı pompaları dahil olmak üzere çeşitli Trane ürünlerini kapsayan   birden çok çalışma modu bulunmaktadır

Epinal test tesisinde sürdürülebilirlik, operasyonel verimlilik ve maliyet verimliliği, motorların yüzde 70'inin değişken hızlı tahriklere sahip olması ve test edilen ünitede gerçekleşen enerji kaybının test odasının iklimlendirilmesi amacıyla yüzde 100 oranında geri kazandırılması sayesinde sağlanmaktadır.