Maya Akar Center

Maya Akar Center Hakkında

Maya Holding’e ait olan, Maya Akar Center, İstanbul’un en köklü ve önemli iş merkezlerinden birisi olmakla birlikte Avrupa Yakasında, Esentepe’de bulunmaktadır. 110 m yükseklikteki 32 katlı zarif cam kule,  pek çok önemli kuruluşa ve firmaya ev sahipliği yapmaktadır. 1992 yılında yapımı tamamlanan binanın toplam alanı 69.000 m2’dir.

 Maya Akar Center, Akıllı Bina Konseptine uygun olarak Bina Otomasyon Sistemi ile kontrol edilmektedir. 

Proje Özeti

·    2 adet mevcut Santrifüj Soğutma Grubunun,  3 adet yeni nesil Vidalı Tip RTHD-EVO Soğutma Grubu ile değişimi

Başarı Hikayesi

Bina soğutmasında hali hazırda kullanılmakta olan 2 adet santrifüj chiller, 23 yıllık işletme sonucunda, bina için gerekli olan soğutma ihtiyacını sağlayamamakta ve yüksek elektrik maliyetlerine neden olmakta idi. Yapılan enerji analizleri sonucunda, cihazların tedarik süreçleri de göz önünde bulundurularak; bu iki cihaz yerine, Trane’in vidalı kompresör tecrübesini ve ARGE’ sini yansıtan yeni nesil 3 adet RTHD-EVO model su soğutmalı vidalı chiller kullanımına karar verildi. Ancak bina işleyen ve sürekli soğutma ihtiyacı olan bir bina olduğundan, mekanik odanın çok çabuk bir şekilde restorasyonu gerekmekte idi.

Tedarik ve Montaj Süreci

Trane, 6 haftalık bir sürede, cihazların imalatını tamamlayarak binaya getirdi.  Cihazların, binanın 4.bodrum katında bulunan mekanik odaya indirilmesi ciddi bir gayret ve tecrübe sonucunda tamamlandı. Cihazların kaidelerine yerleştirilmesinden itibaren, mekanik montajları yapıldı. Akabinde, Trane servis mühendisleri tarafından cihazların devreye alma işlemi hızlı bir şekilde tamamlandı.

Sonuç

Yeni nesil RTHD-EVO soğutma grupları, çalışır durumda bina teknik yönetimine teslim edildi ve Trane servis mühendisleri tarafından ekipmanlarla ilgili teknik eğitimler verildi.

Projenin tamamlanma sürecine kadar, Maya Akar Center Genel Müdürü Hüsnü Çarkman ve Teknik Müdürü İsmail Yamanoğlu birçok aşamada bizlere destek verdiler ve projenin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına yardımcı oldular.