Milas-Bodrum Havalimanı

Milas Bodrum Havalimanı Hakkında

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından, Türkiye’nin Ege Bölgesi’ndeki en yoğun meydanlarından Milas – Bodrum Havalimanı, 1997 yılında uluslararası trafiğe açıldı. Muğla ili sınırları içinde, antik Karya’nın iki önemli şehri Milas ve Bodrum arasında yer alıyor. Ayrıca Muğla ili dışında da Aydın’a bağlı Didim, Kuşadası, Söke gibi turizm merkezlerinin de ulaşımında çok önemli bir yer tutuyor. Havalimanı, Bodrum’a 32 km, Milas’a 12 km ve Didim’e 82 km uzaklıkta bulunuyor.

Milas – Bodrum Havalimanı’nın 20 yıl süreyle işletme hakkı ihalesini Mart 2014 itibariyle kazanan TAV Havalimanları, Milas-Bodrum’u 14. havalimanı olarak portföyüne kazandırdı.

Kritik Soğutma

Havalimanının özellikle yaz aylarına yolcu sayısı artmakta ve bununla birlikte Muğla ilinin dış hava sıcaklığı 37 °C üzerine çıkmaktadır. Bu durumda havalimanının soğutma ihtiyacı yolcuların ve işletmenin soğutma ihtiyacı kritik seviyede önem kazanmaktadır.

Değişim

TAV Havalimanları işletmesi Milas-Bodrum’u 14. havalimanı olarak portföyüne kazandırdıktan sonra işletme için en kritik sistemlerin soğutma sistemleri olduğu bilinci ile mevcut soğutma gruplarını soğutma verimi ve elektriksel tüketimleri hakkında detaylı teknik analizlere başladı.

Bu çalışmalar işletme ihtiyaçları yanı sıra elektriksel tüketim maliyetlerinin düşürülmesi için de bir verimlilik çalışması haline geldi. Bu aşamada Trane olarak işletmenin mevcut ve alternatifli yeni sistem-ekipmanlar konusunda Trane’in mühendislik tecrübelerini paylaşarak en kısa sürede doğruya en yakın analiz çalışmalarımızı paylaştık.

Çözüm

Birçok farklı sistem ve ekipman çözümlerinin analizlerinden sonra işletme mevcut soğutma gruplarını Trane marka soğutma grupları ile değiştirmeye karar verdi.

Trane marka yüksek verimli ve yüksek dış hava koşullarında sorunsuzca çalışabilen 6 adet RTAC 300 XE soğutma grupları düşük elektrik tüketimi, sorunsuz çalışması ve Trane servis hizmetleri sebebi ile tercih sebebi oldu.

Aynı zamanda soğutma gruplarının, nakliye, montaj ve kurulum işletmeleri ile birlikte CPC chiller soğuk su enerji yönetim otomasyon sistemi de paket olarak tercih edildi.

Sonuç

Trane 6 adet hava soğutmalı soğutma grubunu projenin belirlenen zaman süresine göre temin ederek işletmeye teslim etti. Teslimden sonra cihazların mekanik montaj ve borulama işlemleri ile birlikte Trane Chiller Plant Optimizasyon sistemini de kurarak soğutma gruplarının değişken yük ve hava koşullarına göre en optimum şekilde çalışmasını sağladı.

Bodrum Milas havalimanı işletmesi artık verimli bir soğutma sistemine sahip olmakla birlikte projenin başlangıcında yapılmış olan enerji ölçüm ve hesaplamalarını Chiller Plant sistemi ile de izleme ve kontrol altına almış bulunmaktadır.

Right click to edit the component News Next and Previous Component