Zespoły firmy Trane wraz z Honeywell oferują niskoemisyjne rozwiązania zapewniające oszczędność ciepła i kosztów energii, przyczyniając się do osiągnięcia celu zerowej emisji dwutlenku węgla netto w Szkocji

 

  • Przełomowe połączenie technologii zapewnia odzysk ciepła ze ścieków, dostarczając czystą energię do systemu centralnego ogrzewania w mieście Stirling
  • Projekt może potencjalnie zapewnić oszczędności sięgające 381 ton węgla rocznie, co odpowiada przejechaniu 2,4 miliona kilometrów przeciętnym samochodem z silnikiem benzynowym


Bruksela, 24 listopada 2020 r.
–Trane®, marka globalnej firmy Trane Technologies (NYSE: TT) wprowadzająca innowacje klimatyczne ogłosiła dzisiaj razem z Honeywell (NYSE: HON), że będą one odpowiedzialne za zapewnienie technologii dla potrzeb przełomowego projektu, którego celem jest wytwarzanie niskoemisyjnego ciepła oraz zapewnienie oszczędności energii elektrycznej w lokalnych budynkach użyteczności publicznej oraz firmach w mieście Stirling w Szkocji. Projekt sieci centralnego ogrzewania, opracowany we współpracy z Scottish Water Horizons i Radą Miasta Stirling i wspierany przez rządowy Program Przejścia do Infrastruktury Niskoemisyjnej (LCITP), wykorzystuje szereg odnawialnych źródeł energii, w tym ścieki ze stacji uzdatniania ściekóww Stirling.

Projekt może potencjalnie zapewnić oszczędności sięgające 381 ton węgla rocznie, co odpowiada przejechaniu 2,4 miliona kilometrów przeciętnym samochodem z silnikiem benzynowym i jest zgodny ze zobowiązaniem Szkocji dążącej do zerowej emisji dwutlenku węgla netto do roku 2045.

Jest to pierwsza tego typu technologia w Wielkiej Brytanii wykorzystująca odzysk ciepła ze ścieków w połączeniu z układem elektrociepłowniczym (CHP) wytwarzającym ciepło i energię elektryczną w jednym, wysoce wydajnym procesie. Technologia pomp ciepła firmy Trane zapewnia odbiór energii cieplnej ze ścieków, wykorzystując czynnik chłodniczy Honeywell o bardzo małym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) w centrum energetycznym będącym własnością Scottish Water Horizons w celu realizacji sieci centralnego ogrzewania o niskim poziomie emisji dwutlenku węgla oraz obniżenia kosztów wytwarzania energii elektrycznej.

„Trane próbuje bezpośrednio rozwiązać problem zmian klimatu, zmieniając sposoby ogrzewania i chłodzenia budynków oraz przewozu towarów w warunkach chłodniczych”, powiedział José La Loggia, kierujący działalnością handlową Trane w branży ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji na terytorium Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. „W Europie, budynki są odpowiedzialne za 40 procent zużywanej energii i 36 procent emisji gazów cieplarnianych, a niemal połowa energii zużywanej wewnątrz budynków jest wykorzystywana na potrzeby ogrzewania i chłodzenia”. Zastosowanie technologii takich, jak nasze zaawansowane pompy ciepła w projekcie w Stirling mają na celu ograniczenie globalnego ocieplenia, zastępując systemy grzewcze na bazie paliw kopalnych".

„To niezwykły projekt systemu centralnego ogrzewania, demonstrujący bezpośredni wpływ czynników chłodniczych Honeywell Solstice i Trane Technologies na zmniejszenie emisji CO2 i zużycia energii”, stwierdził Julien Soulet, wiceprezes i dyrektor generalny Honeywell Fluorine Products Europe, Middle East and Africa. „Żadne inne dostępne obecnie czynniki chłodnicze nie zapewniają tak szerokiego wachlarza korzyści, co produkty Solstice, gwarantujące wydajność energetyczną, zaniedbywalny wpływ na klimat, łatwość zmiany systemu, bezpieczeństwo użytkowania i niski całkowity koszt eksploatacji”

 

Niższe zużycie energii w gospodarstwach domowych i lokalnych przedsiębiorstwach

Sieć centralnego ogrzewania, której właścicielem i operatorem jest Rada Miasta Stirling, obejmuje szereg kluczowych budynków użyteczności publicznej w Stirling, w tym centrum rekreacyjne, stadion i pobliską szkołę średnią. Zakres projektu umożliwia rozbudowę sieci na terenie miasta oraz zapewnienia tańszą energię dla gospodarstw domowych i lokalnych przedsiębiorstw.

 „Projekt w Stirling to kluczowy przykład wsparcia, jakiego udzielamy szkockiemu rządowi i Scottish Water na drodze do ich ambitnego celu, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla netto”, powiedział Donald MacBrayne, kierownik do spraw rozwoju działalności Scottish Water Horizons. „Ponad połowę energii zużywanej w Szkocji stanowi energia cieplna, dążymy zatem do nieustannego wykorzystywania zasobów Scottish Water w celu wytwarzania czystej energii, wnosząc w ten sposób wkład w ideę czystej Szkocji. Centrum energetyczne zaprojektowano z myślą o przyszłej możliwości rozwoju i obsługi dodatkowych elementów tworzonych w ramach rozbudowy sieci niskoemisyjnej”.

Projekt w Stirling jest zgodny ze zobowiązaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju Trane Technologies, w tym również z wyzwaniem gigatonowym, stanowiącym obietnicę obniżenia poziomu emisji po stronie klienta (CO2e) o miliard ton poprzez zapewnienie bardziej zrównoważonego sposobu ogrzewania i chłodzenia budynków na całym świecie oraz przewozu żywności, leków i innych produktów nietrwałych.

Rozwiązania takie, jak kompaktowe zespoły chłodnicze i grzewcze Trane CITY o zerowej emisji dwutlenku węgla, wykorzystywane w projekcie Stirling, stanowią przykład innowacji Trane w dziedzinie elektryfikacji rozwiązań grzewczych, kompensującej wykorzystywanie paliw kopalnych dla potrzeb ogrzewania. Pompy ciepła Trane są traktowane jako źródło energii odnawialnej, ponieważ wykorzystują dostępną energię obecną w atmosferze i źródłach wody gruntowej. Pozwalają one osiągnąć temperaturę gorącej wody do 80 stopni Celsjusza dzięki wykorzystaniu Solstice ze (R-1234ze), czynnika chłodniczego firmy Honeywell o bardzo niskiej wartości współczynnika GWP.

Solstice ze charakteryzuje się bardzo niskim wpływem na globalne ocieplenie, o wartości potencjału GWP mniejszej niż 1 i wykorzystuje technologię wodorofluoroolefinową (HFO) firmy Honewell, nie niszczy również warstwy ozonowej. Solstice ze opracowano z myślą o średniociśnieniowych agregatach wody lodowej, przeznaczonych do chłodzenia dużych budynków, projektów infrastrukturalnych, chłodnicach procesowych w zastosowaniach chłodniczych i niezależnych lodówkach pracujących w umiarkowanej temperaturze.

 

# # #

Informacje dotyczące Trane Technologies

Trane Technologies (NYSE: TT) to globalne przedsiębiorstwo wdrażające innowacje klimatyczne. Dzięki naszym strategicznym markom Trane i Thermo King oraz naszej ofercie produktów i usług odpowiedzialnych z punktu widzenia ochrony środowiska wprowadzamy wydajne i zrównoważone rozwiązania klimatyczne do budynków, domów i transportu. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem www.tranetechnologies.com.

 

O Honeywell

Honeywell to światowy lider branży rozwoju, produkcji i dostaw czynników chłodniczych sprzedawanych na całym świecie pod markami Solstice® i Genetron®, przeznaczonych do zastosowań chłodniczych, klimatyzacji budynków i samochodowych.  Firma Honeywell i jej dostawcy zrealizowali warty 900 milionów dolarów program inwestycyjny w zakresie badań i rozwoju oraz opracowali nowe produkty na bazie technologii wodorofluoroolefinowej Honeywell.

 

Informacje dotyczące Honeywell Performance Materials and Technologies (PMT)

PMT opracowuje technologie procesowe, rozwiązania z zakresu automatyzacji, zaawansowanych materiałów i oprogramowanie przemysłowe zmieniające branże na całym świecie. Jednostki PMT zajmujące się zaawansowanymi materiałami wytwarzają szeroką gamę produktów wysokiej jakości, w tym korzystne dla środowiska materiały stosowane w produkcji czynników chłodniczych, rozdmuchowych, aerozoli i rozpuszczalników, opakowań dla branży farmaceutycznej, chemikaliów przemysłowych, dodatków i wysokiej wytrzymałości włókien do zastosowań wojskowych, policyjnych i przemysłowych. Technologie opracowane przez Honeywell UOP (www.uop.com), przedsiębiorstwo będące liderem sektora paliw i gazu, stanowią podstawę działalności większości rafinerii na świecie, wydajnie wytwarzających benzynę, olej napędowy, paliwo lotnicze, produkty petrochemiczne i paliwa odnawialne. Honeywell Process Solutions (www.honeywellprocess.com) to wiodący dostawca rozwiązań sterowania automatyką, systemów bezpieczeństwa, oprzyrządowania terenowego, systemów przesyłowych paliw i palników, kombinowanych instalacji, cyberbezpieczeństwa, systemów kontroli tkanek i materiałów opakowań, rozwiązań połączonych dla dostawców mediów i urządzeń pomiarowych oraz usług dla różnych sektorów przemysłu.

 

Informacje dotyczące Scottish Water Horizons

Scottish Water Horizons Ltd to handlowy podmiot zależny kontrolowany w całości przez Scottish Water.  Przedsiębiorstwo to odgrywa kluczową rolę w procesie ograniczania emisji dwutlenku węgla i rozwoju zrównoważonej i zamkniętej gospodarki Szkocji, wykorzystując w maksymalny sposób systemy mediów dla użytku publicznego. Począwszy od wytwarzania odnawialnej energii wiatrowej, słonecznej i pochodzącej ze ścieków aż po recykling odpadów żywności i rozwój przemysłu, Scottish Water Horizons pomaga Scottish Water spełnić cel zerowej emisji netto do roku 2040 – o pięć lat wyprzedzając cele postawione przez szkocki rząd. Strategia rozwoju przedsiębiorstwa obejmuje wspieranie Szkocji jako kraju dążącego do wykorzystania energii hydroelektrycznej i infrastruktury Scottish Water w ramach własnego rozwoju i współpracy z innymi organizacjami sektora publicznego i prywatnego. www.scottishwaterhorizons.co.uk

Contact Information

Geraldine Velner

Communications Leader, Trane Technologies EMEA

+32493282676

geraldine.velner@tranetechnologies.com

Michal Karkoszka

Contractor, Trane Technologies

+48222435357