Musee d'Orsay

Podsumowanie

Musee d’Orsay jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Francji, zatem priorytetem kierownictwa muzeum było zapewnienie komfortu zwiedzających i personelu. Zależało im jednocześnie na obniżeniu kosztów eksploatacji i zużycia energii.

Wyzwanie

Jednym z wymogów było obniżenie zużycia energii i uzyskanie związanych z tym korzyści, czyli coś, co jest nieobce firmie Trane. Jednak sprawy mają się nieco inaczej, gdy trzeba zapewnić komfortowe warunki dla ponad 3,5 mln zwiedzających rocznie, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo dla dzieł Moneta, Maneta, Renoira, Cézanne’a, Gauguina czy Van Gogha. Dlatego też w roku 2008 firma Trane rozpoczęła przygotowania do projektu we współpracy z Musée d’Orsay. Już na samym początku było wiadomo, że będzie to wyjątkowa instalacja dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Gdy wszystko musi być absolutnie w porządku

Firma Trane szczyci się swoją zdolnością dostosowywania rozwiązań do potrzeb klientów przy znikomej uciążliwości instalacji. Jednak w przypadku muzeum musieliśmy zagwarantować brak utrudnień dla milionów odwiedzających oraz zapewnić rozwiązanie o najwyższym poziomie estetyki. W tych okolicznościach naszym poczynaniom przygląda się cały świat i cały świat się dowie, jeśli cokolwiek nie wypali za pierwszym razem.

Rozwiązanie

Od rozpoczęcia postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego w roku 2008 firma Trane poświęciła dwa i pół roku na przygotowanie specyfikacji, która spełni wszystkie wymogi techniczne i estetyczne zarządu muzeum. Rozwiązanie wykraczało poza pierwotny cel utrzymania wrażliwego klimatu wewnątrz muzeum, biorąc pod uwagę długoterminową przyjazność dla środowiska i sprawność eksploatacyjną infrastruktury chłodzenia. Firma Trane dostarczyła instalację wody lodowej o łącznej mocy chłodniczej 2,3 MW.

Wsparcie techniczne

Nowy zaawansowany system oparto na czterech wysokiej sprawności agregatach wody lodowej Trane RTWD 160 PE, przeznaczonych do pracy w indywidualnych wieżach chłodniczych ze stali nierdzewnej oraz sterowania agregatów z funkcją monitorowania czynnika chłodniczego i wykrywania wycieków. Istniejące cztery stare agregaty R22 i wieże chłodnicze zastąpiono nowymi urządzeniami, które zapewniają wyższą skuteczność i niezawodność. Zaawansowane funkcje sterowania nowego systemu zapewniają prostotę obsługi, zwiększają sprawność i obniżają koszty eksploatacji układu.

Firma Trane zapewniła bezpieczeństwo dzieł sztuki zgromadzonych w muzeum już od pierwszych chwil po zakończeniu instalacji. Podnoszenie i transport materiałów wymagały wyjątkowych umiejętności i profesjonalnej rzetelności. Wieże chłodnicze trzeba było przenieść pomiędzy dwoma rzeźbami, aby umieścić je na dachu zabytkowego budynku Beaux-Arts, wcześniej znanego pod nazwą Gare d’Orsay.

Siła w działaniu

Kluczem do sukcesu było nie tyle zastosowanie doskonałego rozwiązania technologicznego, ile decyzja wyznaczenia specjalnego inżyniera Trane do pracy wyłącznie nad tym projektem od samego początku. Przez ponad 48 miesięcy muzeum współpracowało z tym samym ekspertem, który mógł zapewnić najwyższą zdolność do reagowania i posiadał rozległą wiedzę. Do stałej dyspozycji muzeum było również dwóch techników Trane z dobrą znajomością obiektu.

Rezultat

Kierownictwo muzeum tak wypowiada się o tym wyjątkowym projekcie: „Potrzebowaliśmy absolutnie niezawodnego partnera z dużym doświadczeniem, który mógłby zapewnić, że nasze potrzeby zostaną całkowicie spełnione. Rozwiązanie firmy Trane nie tylko spełniło, ale i przerosło nasze oczekiwania”.

Right click to edit the component News Next and Previous Component